Pudliszki

pudliszki foto

DLG AgroFood Sp. z o.o. po raz trzeci zostało zaproszone przez głównych organizatorów Wystawy Zwierząt Hodowlanych PUDLISZKI – Wielkopolski Związek Hodowców i Producentów Bydła oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka – do współpracy w tym przedsięwzięciu. W dniu 8 lipca br. odbyła się już trzynasta edycja wystawy, odbywającej się w cyklu dwuletnim, kiedy to w 1994 roku hodowcy spotkali się w Pudliszkach po raz pierwszy.

W wystawie tradycyjnie już udział wzięli hodowcy bydła z terenu Wielkopolski, reprezentujący rolników indywidualnych, jak również przedstawicieli czołowej hodowli wielkostadnej. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem rolników, a szczególnie licznie uczestniczą w niej hodowcy z powiatów: gostyńskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i rawickiego, które to regiony należą do tych o najwyższej mleczności w kraju! Każdą wystawę odwiedza około 6 – 8 tysięcy rolników.

Komisja sędziowska pod przewodnictwem Mieczysława Kopiczko (PFHBiPM) w asyście Marcina Janowskiego (hodowca bydła mlecznego) oceniała w tym roku łącznie 75 sztuk bydła rasy polskiej holsztyńsko- fryzyjskiej odmiany czarno-białej (PHF-HO).

Wśród licznie przybyłej widowni wiele emocji wzbudził wybór superczempionów. Za najpiękniejszą jałowicę komisja sędziowska uznała DIORĘ z hodowli Pana Artura Klupsia z Pępowa. Tytuł superczempiona w kategorii krów jurorzy przyznali pierwiastce o imieniu ŁACIATA z Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Żydowo.

Dodatkową atrakcją był Konkurs Młodego Hodowcy, od lat organizowany przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu. W tym roku młodzi hodowcy zaprezentowali na ringu 16 jałówieczek. Tytuł najpiękniejszej w tegorocznej edycji konkursu uzyskała MAŁA pochodząca z Gospodarstwa Rolnego Pana Euzebiusza Dymarskiego z Nepomucynowa, którą prowadził ośmioletni syn Marcin. Natomiast za najlepiej zaprezentowaną jałóweczkę jury uznało WISŁĘ należącą do Pana Macieja Wyzuja z Maksymilianowa oprowadzaną przez ośmioletniego syna Wojtka.

W ramach wystawy swój dorobek przedstawiło wiele firm z branży rolniczej prezentując elementy wyposażenia budynków inwentarskich i obór oraz nowości z dziedziny paszoznawstwa, czy medycyny weterynaryjnej.

Warto tu wspomnieć o miejscu wystawy, którym jest stadion sportowy oraz tereny przyległe – park okalający miejscowy pałac, co w upalnym zazwyczaj początku lipca ma niemałe znaczenie dla komfortu wystawców, prezentowanych zwierząt jak również zwiedzających.

Każdej wystawie towarzyszy bogaty program imprez towarzyszących, a wśród nich pokazy konne, występy zespołów ludowych i muzycznych oraz konkursy dla zwiedzających.

W tym roku dotarł także MLEKOŚ, który oferował najmłodszym niezliczoną moc atrakcji.

 

Impreza została objęta patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do zobaczenia na kolejnej edycji wystawy za dwa lata.